You are currently viewing Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Pytanie kiedy zrobić test ciążowy jest wpisywane w Google ponad 12 tysięcy razy miesięcznie – przynajmniej tyle razy było wpisywane kiedy pisałam ten tekst ;). Kluczem do odpowiedzi jest hormon beta hCG, oznaczany w moczu lub we krwi.

Określenie najlepszego terminu testowania wygląda nieco inaczej w przypadku starań naturalnych lub inseminacji, a inaczej w przypadku transferu in vitro. Po in vitro jest nieco łatwiej wyznaczyć datę kiedy hCG powinno być już wykrywalne organizmie, ponieważ znany jest dokładny wiek ciąży. W przypadku starań naturalnych, nawet jeżeli wiemy kiedy była owulacja to nie wiemy kiedy komórka jajowa połączyła się z plemnikiem i jak długo wędrowała do macicy.

Kiedy więc najwcześniej można zrobić test ciążowy? Od momentu produkcji hormonu beta hCG, które ma miejsce po implantacji zarodka. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „kiedy zarodek się zaimplantuje w macicy”, ale są pewne widełki.

Kiedy zrobić test ciążowy – starania naturalne lub inseminacja

W jajniku pęka pęcherzyk Graffa i uwalniana jest komórka jajowa (proces ten nazywa się owulacją), jeżeli spotka na swojej drodze plemniki, może dojść do zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa dzieląc się wędruje jajowodem do macicy, na tą wędrówkę potrzebuje jednak trochę czasu (na wybranie wygodnego miejsca w macicy też). Zazwyczaj do implantacji dochodzi pomiędzy 6 a 12 dniem po owulacji i od tego momentu ciąża jest możliwa do wykrycia, przy pomocy badania beta hCG.

Zazwyczaj słyszymy, że test ciążowy powinno się robić w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Czy można wcześniej? Tak. Test może wykryć ciążę, o ile implantacja była odpowiednio wcześniej. Jednak negatywny wynik testu ciążowego przed terminem spodziewanej miesiączki niczego nie przesądza. Biorąc pod uwagę, że termin owulacji, zapłodnienia, oraz to, że zdarzają się zarówno wczesne implantacje jak i późne. Test może wykryć ciążę dopiero kilka dni po terminie @.

Tyle z teorii, a praktyka? Cóż, w drugiej ciąży test pokazał 2 kreski 4 dni po owulacji (miałam monitoring cyklu, więc termin owu znany był precyzyjnie). Lekarz powiedział, że gdyby osobiście nie robił usg kilka dni wcześniej, to by nie uwierzył. Także tyle w teorii.

Jaki test ciążowy wybrać?

Wybierając test warto zwrócić uwagę na jego czułość – najczęściej mamy do wyboru 10 mlU/ml lub 25 mIU/ml. Czułość testu oznacza poziom hormonu hCG, jaki test jest w stanie wykryć. Czyli z zasady test czułości 10 mlU/ml powinien wykryć ciążę szybciej. Warto jednak pamiętać, że badanie z krwi nie pozostawia wątpliwości, w przeciwieństwie do testów z moczu, które nie zawsze są wiarygodne. Zarówno pokazując wynik fałszywie dodatni, czy fałszywie ujemny (i znowu praktyka: osobiście przy dwucyfrowej becie, miałam test marki Pink, czułości 10 mlU/ml biały jak śnieg).

Kiedy zrobić test ciążowy – In vitro

Termin testowania przy in vitro można wyznaczyć nieco precyzyjniej, ponieważ zarodek jest umiejscowiony bezpośrednio w jamie macicy. Nie wiemy jednak ile czasu będzie potrzebował na wyjście z otoczki (z założenia dzień, co nie znaczy, że nie może zdarzyć się, że będzie to trwało krócej lub dłużej) i jak długo będzie się rozglądał w macicy, za miejscem na kolejne tygodnie. Tak samo jak w przypadku starań naturalnych, czy IUI, czas implantacji może być różny. Zależy to też od tego ilu dniowy jest zarodek. Na podstawie danych kliniki Bocian, rozpisałam orientacyjny czas rozwoju zarodka po transferze:

Transfer 2-3 dniowego zarodka

Co się dzieje w macicy dzień po dniu?
  • 1 dpt (1 dzień po transferze) – następuje dalszy podział zarodka.
  • 2 dpt  – zarodek przekształca się w blastocystę.
  • 3 dpt  – blastocysta wydostaje się z otoczki.
  • 4- 6 dpt  – zarodek rozpoczyna proces implantacji – zagnieżdża się w śluzówce macicy i coraz głębiej wnika w endometrium.
  • 7-10 dpt  – zagnieżdżony w endometriom macicy zarodek kontynuuje rozwój, rozpoczyna się produkcja HCG (hormonu gonadotropiny kosmówkowej).
  • 11 dpt  – stężenie hormonu HCG w organizmie jest na tyle duże, że można wykonać test ciążowy.

Transfer 5 dniowego zarodka (stadium blastocysty)

Co się dzieje w macicy dzień po dniu?
  • 1 dzień po transferze – blastocysta wydostaje się z otoczki.
  • 2-3 dzień po transferze – zarodek rozpoczyna implantację – zagnieżdża się w śluzówce macicy i coraz głębiej wnika w endometrium.
  • 5-8 dzień po transferze – zaimplantowany zarodek dalej się rozwija w endometrium macicy i rozpoczyna się produkcja hormonu HCG.
  • 9 dzień po transferze – stężenie hormonu HCG w organizmie jest na tyle duże, że można wykonać test ciążowy.
Rozpiski rozpiskami, a życie życiem. Warto pamiętać, że odstępstwa od schematu zdarzają się często. Niektórym zarodkom się śpieszy inne potrzebują więcej czasu.
Przykładowe wartości bet według dnia po transferze – dane znajomych staraczek (z forum Ovufriend). Dla łatwiejszego czytania wypisałam od najniższych wyników (dane dla 5 dniowych blastocyst).
  • 2dpt 7,89
  • 3dpt 1,9 (bliźniaki)
  • 4dpt 3,75; 3,89; 29,89
  • 5dpt 2,61 (bliźniaki); 8,29; 19,9
  • 6dpt 7,5; 12,37; 13,59; 21,4; 32; 40,02; 40,7; 40,79; 76,4; 42 (bliźniaki)
  • 7dpt 1,3; 23; 29,86; 35,96; 36,89; 38,09; 43,3; 55,3; 56; 57,7
  • 8dpt 89,15; 7,29; 12,9; 27,11; 38; 60; 77,4; 99,54; 105; 128,8
  • 9dpt 46,03; 61; 64,39; 65; 73,51; 78,55; 87; 100,7; 109,3; 110,92
  • 10dpt 32,8; 33,29; 36,7; 86,66; 108; 119; 121,6; 130,6; 231,2; 232,8
Jak widać nawet 2dpt może coś wyjść, choć niewątpliwie jest to rekordzista. Z reguły beta z 6dpt powinna już być dodatnia chociaż zdarzają się późne implantacje, więc jeżeli 6dpt beta będzie zero to przed odstawieniem leków warto powtórzyć badanie po 48h czyli w 8 dpt. Z powyższej rozpiski w 5 dpt najniższy wynik (czyli 2,61) należy do mojego syna, niska wartość bety sama w sobie (zwłaszcza jeżeli mamy wynik tylko z jednego dnia) nie jest wyznacznikiem czy się uda, ważne są przyrosty. Na podstawie swoich wieloletnich obserwacji na forum osobiście uważam, że takie realne podejście dla 5 dniowej blastki wygląda tak:
  • 5dpt – może coś wyjść, ale nie musi
  • 7dpt – powinno już coś wyjść
  • 9dpt – beta ostatniej szansy (warto mieć świadomość, że szanse są ale niewielkie)
  • 11dpt – beta dla czystego sumienia

Ten post ma jeden komentarz

  1. Kamila

    Ja 10 dnia po transferze miałam betę HCG na poziomie 358. Potem okazało się, że to ciąża bliźniacza po transferze dwóch zarodków <3. Jak robiłam obliczenia za pomocą dostępnego w internecie kalkulatora wzrostu beta HCG to od początku poziom tego hormonu był powyżej średniej, blisko maksymalnej wartości. Druga beta była równo dwa tyg.po pierwszej, przed USG które potwierdziło przypuszczenia.

Dodaj komentarz