Kolka niemowlęca – kto nie przeżył ten nie wie..
Po zazwyczaj 9 miesiącach pojawia się małe, słodkie (oblepione mazią płodową i w dziwnym kolorze) wyczekiwane przez rodziców niemowlę. Karmieni obrazami szczęśliwych, wypoczętych instamatek i instadzieci, oczekując pierworodnego potomstwa jesteśmy tak świadomi nadciagającego Armagedonu jak bałwan wypatrujący niecierpliwie wiosny (przy drugim dziecku czasem już jesteśmy mniej naiwni, „czasem”). Bycie rodzicem to ogromne szczęście, jednak nie zawsze los obdarzy nas spokojnym dzieciątkiem przesypiającym całe noce i tego trzeba być świadomym. Mój obraz macierzyństwa sprowadzony został na ziemię około 2-3 tygodnia życia dziecka, kiedy zaczęły się kolki. Trwały do początku 4 miesiąca i gdybym mogła, to w czasie ich trwania wsadziłabym samą siebie w okno życia. Dziecko miało trzy funkcje, jedzenie, sen płacz, koniec.
Kolka niemowlęca
Przerobiłam chyba wszystkie znane światu metody walki z kolką i nauczyłam się, że coś co działa dzisiaj niekoniecznie musi działać jutro. Nie mam bladego pojęcia czy podawane leki działały czy nie. Jednego dnia miałam wrażenie, że tak innego, że nie. Generalnie do czasu kiedy były kolki, syn był nieodkładalny. Pierwszy raz dał się odłożyć bez płaczu w wieku 3 miesięcy, do hamaczka dziecięcego (do teraz się zastanawiam dlaczego kupiłam go tak późno).
Metody naturalne
- termoforek z pestek wiśni
- masaż brzuszka ręką lub termoforkiem (koniecznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara) – tutaj Joasia z Yoami wyjaśnia jak to zrobić klik
- kładzenie na brzuch dorosłego brzuszkiem dziecka (spanie w tej pozycji)
- pozycja zgięciowa
- kąpiele w ciepłej wodzie
- chustonoszenie
- hamaczek dziecięcy (u nas Amazonas Koala)
- kp
- suszarka
- kładzenie na brzuszku na macie i zaokrąglanie miednicy w dół lub masowanie okolicy lędźwiowej (trzeba uważać aby nie masować nerek)
- położenie na plecach i podkładanie ręki albo kawałka kocyka pod krzyż
- kładzenie na piłce (dużej do ćwiczeń). Brzuchem do powierzchni piłki i delikatne bujanie do przodu i na boki, zakres ruchu ok. 2cm
- podciąganie nóżek do brzuszka
- tulenie w rożku i noszenie na rękach
Metody farmakologiczne
- Espumisan, Bobotic Forte, SubSimplex etc. przed każdym posiłkiem
- Biagaia 1x w tygodniu
Powodzenia! 🙂